Drogi rodzicu! -uwaga na gry typu “Challenge”

Drogi rodzicu!

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom w internecie pragniemy przestrzec Państwa przed grami typu „Challenge” –wyzwania. Gry mogą nakłaniać uczniów do kradzieży, samookaleczeń, a w końcowej fazie nawet do popełnienia samobójstwa, czyniąc grę zagrożeniem zarówno dla zdrowia jak i życia naszych dzieci.  

Są to gry, które opierają się (tak jak gra w świecie rzeczywistym: „pytanie czy wezwanie”) na stawianiu wyzwań w relacjach w grupie lub w relacjach z komputerem czy komórką.

Gry typu „Challenge” rozprzestrzeniają się dzięki mediom społecznościowym oraz komunikatorom zainstalowanym w telefonach komórkowych. Gry polegają na zaakceptowaniu zaproszenia do znajomych, instalacji aplikacji lub wejścia na stronę (forma może być zmienna).

Należy pamiętać, że:

  • Gry „Challenge” będą się pojawić w sieci pod różnymi nazwami i formami.
  • Narażeni na działanie gier typu „Challenge” są przede wszystkim te osoby, które mają zaburzone relacje z rówieśnikami i niską samoocenę.
  • Gra po „zaprzyjaźnieniu się” może wysyłać uczestnikom między innymi: listę wyzwań, brutalne zdjęcia, filmy zawierające drastyczne sceny (może być dodana, jako osoba w kontaktach na WhatsAppie, Viberze lub innym komunikatorze zwiększając realizm; dzieci mają wrażenie, że rozmawiają i kontaktują się z osobą realną, która może swoje groźby wprowadzić w czyn)
  • Zainstalowanie gry może skutkować zainfekowaniem urządzenia użytkownika wirusem, który może wydobywać prywatne dane (np. zdjęcia).

Pamiętajmy żeby kontrolować, jakie strony przegląda nasze dziecko i w jakie gry gra na komputerze czy na komórce. Przeglądajmy aplikacje, które są zainstalowane na telefonie. Bezpieczeństwo naszych dzieci w internecie zależy od nas.