„Hip, Hip Kulthuraa – regionalne spotkania twórców”

          Podczas jednego ze spotkań z p. Mają Krośnicką, pracownikiem Gminnej Biblioteki w Luzinie,  zaproponowałam aby wspólnie zorganizować Dzień Regionu. Do współpracy poprosiłyśmy kilka sąsiednich szkół, które chętnie przystały na naszą propozycję.

         Projekt, bo tak należy nazwać nasze przedsięwzięcie, nazwano „Hip, Hip Kulthuraa – regionalne spotkania twórców”. Pierwsze organizacyjne spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece, na którym ustalono szczegóły przygotowań do tego dnia.

        Każda szkoła wybrała sobie dziedzinę, którą zgłębiała i tak: SP z Barłomina poznawała „Smaki Kaszub”, SP z Gowina „Wierzenia i mitologię Kaszub”, SP z Kębłowa „Dawne zabawy Kaszub”, SP z Łęczyc „Rzeźbę i Wanożnik Kaszubski”, natomiast nasza szkoła poznawała „Taniec, haft i modę Kaszub”.

        Szkołę Podstawową w Sychowie reprezentowała grupa 15 osób szczególnie zainteresowanych regionem, w którym mieszkamy.

       Naszą kaszubską przygodę rozpoczęliśmy w czerwcu od nauki szycia.

      Pod czujnym okiem p. Teresy Ellwart poznawaliśmy tajniki krawieckie, które rozpoczęliśmy od szkicu wybranego przez siebie elementu stroju, następnie wyboru materiału oraz kroju. Ostatnim etapem było szycie. I tak w świecie kolorowych tkanin powstawały przeróżne kaszubskie fasony i wzory ubrań oraz torebek.

      Kolejnym etapem w naszym projekcie była wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Tam, podczas warsztatów, poznaliśmy budowę i brzmienie instrumentów kaszubskich takich jak rinczk, diabelskie skrzypce, burczybas czy bazuny. Uczyliśmy się kaszubskich przyśpiewek, sami komponowaliśmy piosenki aby później wykonać je po raz pierwszy publicznie. Szczęśliwi, nasyceni wiedzą i umiejętnościami wróciliśmy do szkoły. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystaliśmy podczas zajęć tanecznych w szkole, przygotowując taniec do piosenki „Wele, wele wetka” oraz taniec współczesny – despasito w wersji kaszubskiej. Ostatnim i jednocześnie chyba najtrudniejszym dla uczniów etapem w naszym projekcie były warsztaty haftu. Odbywały się one pod kierunkiem p. Marii Wittstock, dzięki której poznaliśmy wzory i zasady wykonywania tradycyjnego haftu kaszubskiego, kolorystykę oraz sposób wykonania. Dowiedzieliśmy się również co to jest mereszka i do czego służy.

       Uwieńczeniem projektu był dzień 5 października, w którym to przedstawiciele wszystkich  szkół biorących udział w projekcie, zaprezentowały w murach naszej szkoły zdobytą przez siebie wiedzę i umiejętności. 

      Dzień ten był pełen wrażeń i emocji. Z pewnością przybliżył uczniom folklor Kaszub poprzez zwyczaje, obyczaje, muzykę, śpiew, taniec, gwarę, modę czy potrawy. Ponadto, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sychowie pod kierunkiem p. Sylwestra Sychowskiego przygotowali krótki skecz kaszubskojęzyczny pt. “Ùczba na wesoło”. 

      Miłym akcentem doceniającym pracę koordynatorów oraz uczniów było wręczenie upominków w postaci parasolek oraz kubków z hasłem projektu.

      Wszystkim uczniom, którzy bardzo mocno zaangażowali się w udział w projekcie składam serdeczne podziękowania.

                                                                                                              Barbara Klońska

Kliknij aby przejść do galerii