Drodzy rodzice! Czy wiecie, w co grają Wasze dzieci?

9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. 

Korzystając z Internetu możemy napotkać na rozmaite sytuacje, w których możemy poczuć się zdziwieni, zaniepokojeni czy wystraszeni. Niestety, sieć nie jest całkowicie bezpiecznym miejscem. Bardzo często dochodzi w niej do różnego rodzaju nadużyć, np. wykorzystania czyjegoś zdjęcia czy filmu w celu ośmieszenia kogoś. Czasem możemy natrafić na stronę czy film, który nie jest przeznaczony dla dzieci. Takie treści są bardzo niebezpieczne.  Trzeba dowiedzieć się, które strony, filmy czy kanały youtuberów są rzeczywiście wartościowe. 
 
Dzisiaj wiele gier opartych jest na współpracy i rywalizacji online z wykorzystaniem Internetu. Dawniej gracz grał z komputerem lub z drugim graczem, który siedział tuż obok. Współczesne gry wciągają młodych graczy możliwością prowadzenia rozgrywki z graczami z całego świata. Gracze zakładają swoje klany, drużyny, zespoły. Często składają się one z rówieśników zwłaszcza na początku rozgrywki. Z czasem jednak gracz otrzymuje zaproszenia od innych użytkowników, często osoby nie wiedzą, kogo zapraszają. 

 
Rozgrywka w takich grach często polega na eliminacji i pokonaniu przeciwnika lub całej drużyny. Najważniejsza jest jednak świadomość gracza, że to nie jest już pojedynek z komputerem, tylko z drugim człowiekiem (kolegą, nieznajomym). Osoba wie, że pokonała kogoś “żywego”, nie sztuczną inteligencję. Takie pojedynki, zwłaszcza u słabszych graczy, budzą frustrację i nienawiść do kolegów. Często dochodzi do używania wulgaryzmów na czacie w stosunku do innych użytkowników. Taka złość może przenieść się również na relacją z daną osobą w realu, kiedy już opuści wirtualną rozgrywkę. 
 
Do pewnych gier dziecko musi dorosnąć emocjonalnie, stąd producenci gier używają odpowiednich symboli, aby ułatwić rodzicom dobór gry do wieku dziecka
 
Poniżej wstawiam kilka informacji o grach i aplikacjach, w które dzieci najczęściej grają. Myślę, że warto zapoznać się z tymi informacjami.
Sylwester Sychowski