Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”- priorytet 3

Szkoła Podstawowa im. płk Stanisława Dąbka otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 3.

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

W związku z otrzymaną dotacją w kwocie 12.000 zł możemy zakupić zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów nowości wydawnicze (książki, nie będące podręcznikami) czyli lektury, książki cieszące się zainteresowaniem uczniów, jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych, ebooki. W ramach NPRCz nie możemy zakupić słowników, poradników ani opłacać prenumeraty. Zgodnie z umową szkoła zasięgnie opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego co do wyboru książek.
Propozycje tytułów książek wysyłamy na Office 365, Zespół Biblioteka.

 

Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”

Drodzy Rodzice

To właśnie dzięki Wam możemy mieć nadzieję na to, że z naszych małych pociech wyrosną w przyszłości miłośnicy książek. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Szkoła to już kolejny etap, w którym utrwalamy zamiłowanie do czytania książek.. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z głośnego czytania.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki lub strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie Państwo znajdziecie pozycje książkowe polecane do czytania.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

 

nauczyciel bibliotekarz Barbara Klońska