233. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 3 maja cała Polska obchodzi ważne święto – rocznicę uchwalenia Konstytucji. Jest to dzień, który łączy nas wszystkich w duchu patriotyzmu i dumy z naszej historii. 

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku i była jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawa zasadnicza regulująca organizację władz i prawa obywateli. To właśnie dzięki niej Polska stała się krajem nowoczesnym i demokratycznym.

W naszej szkole kultywujemy wartości patriotyczne i uczymy się szacunku dla naszej historii. Dlatego też, obchodzenie rocznicy uchwalenia Konstytucji ma dla nas szczególne znaczenie. To nie tylko dzień wolny od zajęć, ale przede wszystkim okazja do refleksji nad tym, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom i jak ważne jest, abyśmy pielęgnowali ich dziedzictwo.

Dnia 26 kwietnia 2024 roku uczciliśmy rocznicę tego wydarzenia, a rangę uroczystości podniosło wykonanie hymnu państwowego oraz przemówienie dyrektora p. Piotra Hincy.

W scenkach historycznych, które przedstawili uczniowie  klas IV B i VI C, wspomniano o roli polskiej szlachty w XVIII wieku. Wykazywała się ona wielkimi dylematami i sporami wewnętrznymi, które niestety zakończyły się rozbiorem naszego kraju.

Dopełnieniem przedstawienia było wykonanie przez chór szkolny pieśni patriotycznej oraz tańca wykonanego przez uczennice klas czwartych.

Inscenizacja została przygotowana dzięki współpracy uczniów, p. Sławomira Pienschke,  p. Barbary Klońskiej, p. Beaty Hewelt oraz p. Joanny Sarnowskiej.

Naród, który nie zna swej przeszłości, nie żyje teraźniejszością, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajmy o tym.

Galeria!