DLA NIEPODLEGŁEJ…

           Koncertem pieśni patriotycznych społeczność naszej szkoły uczciła  100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
           Wydarzenie to miało miejsce 9 listopada. Wcześniej uczciliśmy ten jubileusz 27 września podczas obchodów Święta Szkoły . Pierwszoklasiści składając ślubowanie na sztandar szkoły – 12 października zaakcentowali swoją przynależność państwową w zaprezentowanym programie artystycznym oraz zostając pasowani przez komandora  Eligiusza Kwiatkowskiego w sposób prawdziwie żołnierski –kordzikiem.  To wydarzenie uświadomiło im, że taka przysięga zobowiązuje szczególnie.

          Szkoła to główne miejsce kształtowania postaw patriotycznych młodego pokolenia. To właśnie tutaj dzieci poznają znaczenie słów „ ojczyzna, pokój, niepodległość, wolność, patriotyzm”. Uczą się poczucia obowiązku i poszanowania wartości narodowych.

Obchody Święta Niepodległości pokazały naszą więź z Ojczyzną. Szkoła przybrała odświętny wygląd. Wszędzie królowały barwy narodowe – biel i czerwień. Scenę stanowił długowieczny dąb z liśćmi z imionami wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Zaangażowanie i pomysłowość wychowawców i uczniów przeszła wszelkie oczekiwania.  Każda klasa przygotowała nie tylko piosenkę, ale również wspaniałą choreografię. Kotyliony, wianki, szarfy, elementy strojów z dawnych epok, transparenty, plansze, mapy, flagi, kwiaty królowały w szkole w barwach biało – czerwonych.

         Podczas koncertu pieśń patriotyczna poprowadziła nas przez stulecia istnienia Polski. Od jej powstania, rozwoju, świetności politycznej i kulturowej po utratę niepodległości aż po czasu współczesne , w których żyjemy wolni ciesząc się pięknem naszej Ojczyzny.

O godz. 11.11 zintegrowaliśmy się z całą Polską odśpiewując cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Niejedna łza wzruszenia pojawiła się w naszych oczach. Dzieła dopełniło  wspólne wyrecytowanie wiersza Władysława Bełzy, którego od pokoleń uczą się do dzisiaj wszystkie polskie dzieci „Kto ty jesteś? – Polak mały…”

Daliśmy dowód, że  Polska żyła,  żyje i  żyć będzie w sercu każdego Polaka.

                                                                                                                           

                                                                                                Danuta Frankowska – Myszke

Kliknij aby przejść do galerii!