UROCZYSTOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. PŁK. STANISŁAWA DĄBKA

Choć dawno nad ojczystą ziemią

opadła wojny szara mgła,

pamięć wciąż toczy walkę z czasem,

a smutek w sercu nadal trwa.

Tym ludziom odebrano wszystko,

co pięknem życia mogło być,

na śmierć okrutną ich skazano,

nie dano o przyszłości śnić…

       W roku, kiedy świętujemy 100 –  lecie Niepodległej Polski słowo „wolność” nabiera szczególnego znaczenia. Pozwala nam spojrzeć w przeszłość, na ofiarę  jaką złożyły poprzednie pokolenia, abyśmy żyli godnie, szanując pamięć o tych, którzy w imię wolnej Polski oddali życie. Wskazując nam tym samym jak i dokąd zmierzać, aby te wartości  utrzymać i przekazać następcom.

        Nasza Szkoła, również ze względu na wyjątkowego Patrona, którym jest pułkownik Stanisław Dąbek – dowódca Wojsk Lądowej Obrony Wybrzeża w 1939 r., podjęła wielomiesięczne działania, którym przyświecało motto:

 „Człowiek musi wiedzieć skąd przychodzi,  aby wiedział dokąd zmierza”.

        Zorganizowaliśmy konkursy wiedzy, plastyczne, recytatorskie i twórczości literackiej. Wzięliśmy udział w projekcie „Mały Patriota” poznając historię najbliższej okolicy. Zwiedziliśmy Ratusz Miejski w Wejherowie wraz nowopowstałą salą Bolduana, Kalwarię i Klasztor, Muzeum Piaśnickie i zabytkowy cmentarz. Zaangażowaliśmy się w Ogólnopolską Akcję „Nie pozwól pamięci zarastać trawą” sprzątając wejherowskie „Powązki”. W ciszy oddaliśmy hołd płk. Stanisławowi Dąbkowi przy jego grobie oraz piaśnickim bohaterom odwiedzając ich mogiły. Kwintesencją działań był udział w projekcie edukacyjnym „Westerplatte – znajdź klucz do historii”, któremu patronowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nadszedł długo oczekiwany dzień – 27 września 2018 r., kiedy to cała społeczność szkolna i zaproszeni goście wzięli udział w obchodach związanych ze

100- leciem  Niepodległości Polski,

70 – leciem Powstania Szkoły,

50 – leciem Nadania Szkole Imienia.

        Pierwsza część uroczystości prowadzona przez kpt. Arkadiusza Szulborskiego    uświetniona została przez  żołnierzy z Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej im. płk. K. Pruszkowskiego w Wejherowie.

        Odbyła się przed pamiątkowym Obeliskiem, gdzie wg wojskowego ceremoniału zaciągnięto wartę honorową, odśpiewując „Mazurek Dąbrowskiego” wciągnięto flagę na maszt, złożono kwiaty ku czci poległych i wysłuchano melodii „Cisza”.

       Dyrektor Szkoły – Władysława Joskowska zabierając głos, przedstawiła nie tylko burzliwe drogi do wolności naszej Ojczyzny, ale skierowała też myśli zebranych na jej poszanowanie,  gdyż „… wolność nie jest dana człowiekowi raz na zawsze…”.

Uroczyste obchody miały swoją kontynuację na sali gimnastycznej, znajdującej się w nowo wybudowanej części szkoły.

       Tutaj wszyscy mieli okazję podziwiać inscenizację przygotowaną profesjonalnie przez nauczycieli: P. Barbarę Klońską i P. Sławomira Pienschke, w której uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności. Przedstawiając życiorys płk. Stanisława Dąbka pokazali jak dawniej „smakowało” słowo „wolność” okupione nadzieją, bólem, honorem i ofiarą.

       Czasy współczesne tej inscenizacji : prezentacja „Z życia szkoły”, pokazy taneczne, teatralne, wokalne i recytatorskie pokazały, że dzisiaj wolność to piękna szkoła, uśmiech dziecka, możliwość rozwijania talentów, radość i duma z tego, że jesteśmy Polakami oraz pamięć o tych, którzy:

 …Odeszli przez los pokonani,

słoneczną drogą pośród drzew,

dla swej Ojczyzny – nie przegrani! –

bo dla niej warto przelać krew.

Wsłuchana w ciszę pytam siebie,

-Dlaczego życie im odebrał wróg?

I mam nadzieję, ze tam w niebie,

Czuwa nad nimi dobry Bóg.

 

Szkoła gościła w swoich murach:

władze kuratoryjne – st. wizytator KO w Gdańsku – P.Marzenę Lipka

władze powiatowe – Starostę Powiatu Wejherowskiego – P. Gabrielę Lisius

                                    radnych: P. Genowefę Słowi i Kazimierza Bistroń

władze gminne –      Wójta Gminy Luzino – Jarosława Wejer

                                   Przewodniczącego Rady Gminy – Bartłomieja Formela

        Wyróżnieni wręczeniem pamiątkowej tabliczki zostały także osoby, które związane były lub są ze Szkołą w szczególny sposób. Uczestniczący w jej rozbudowie, uzyskujący środki na jej rozwój i zakup wyposażenia, sponsorzy i przyjaciele Szkoły, a także nauczyciele z długoletnim stażem pracy: P.Jadwiga Frąckowiak, P. Waldemar Kunz, kmdr Eligiusz Kwiatkowski , P. Janina i Jerzy Miotk , P. Grażyna Janowicz, P. Bożena Frąckowiak – Zinkel,  P. Danuta Staszewska ,P. Danuta Frankowska-Myszke , P. Sylwia i Piotr Syldatk , P. Joanna i Artur Teclaf, Prezes Banku Spółdzielczego w Krokowej – P. Zygmunt Dudek , P. Edmund Słowi , P . Elżbieta Lieban, P. Edmund Boyke, P. Teresa Potrykus, P. Grażyna Barzowska, P. Franciszek Konkel, P. Krzysztof Janca, P. Romana Teclaf, P.  Waltrauda Miotk, P. Jadwiga Nowak, P. Irena i Jan Szmytka, P. Krystyna i Stanisław Miotk , P. Elżbieta i Andrzej Kwidzińscy, P. Alina i Janusz Żywiccy, P. Jadwiga i Edmund Sikora , P. Marian Kotecki , P. Regina Post .

        Świętując, po raz pierwszy odśpiewaliśmy „Hymn szkolny ”do którego słowa napisała P. Barbara Klońska. Od dziś tradycją naszej szkoły będzie śpiewanie tego hymnu podczas uroczystości szkolnych . Obejrzeliśmy  okazjonalną wystawę przygotowaną prze IPN w Gdańsku  nt. “Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.” oraz pojazdy z okresu II wojny udostępnione przez Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce, a nawet przejechaliśmy się jednym z nich pod opieką instruktora. Dzieliliśmy się wrażeniami przy tradycyjnej, żołnierskiej grochówce.

Jesteśmy dumni, że cała społeczność szkolna mogła uczcić w Roku Niepodległości również nasze Szkolne Święta.

Danuta Frankowska – Myszke

Kliknij aby przejść do galerii