Czytanie książek- 11 powodów dla których warto to robić

Pewnie zastanawiacie się, 

po co czytać książki?

  

No właśnie, po co czytać?

 Skoro można w dwie godziny obejrzeć film na motywach powieści.

 Po co czytać gazetę?

   Skoro można zerknąć i posłuchać wiadomości w TV.

A czy wiecie, że badania  w dziedzinie neurologii dowodzą, że MÓZG– jak mięśnie- potrzebuje intensywnej gimnastyki poprzez czytanie.

 

11 powodów, dla których warto czytać książki, ponieważ czytanie:

1. Stymuluje umysł.

Z neurobiologicznego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu – te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i za asocjacje pojęciowe. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.

2. Uspokaja.

Jeżeli kiedykolwiek byłeś/aś podenerwowana to książka z pewnością Ciebie uspokoi przenosząc w inny ciekawszy świat.

Dr David Lewis z Mindlab International na University of Sussex mierzył, w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem rozmaitych aktywności tradycyjnie uważanych za uspokajające. Czytanie obniżało poziom stresu o 68 proc., wygrywając ze słuchaniem muzyki (62 proc. skuteczności), piciem herbaty (54 proc.) czy pójściem na spacer (42 proc.)

3. Poprawia sen.

Kilkanaście-kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem (często już w łóżku) pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i się wyciszyć.

Ale uwaga – do czytania w łóżku lepsze są książki tradycyjne lub czytniki z papierem elektronicznym. Jasne światło ekranu laptopa, ze sporą zawartością niebieskiej, wysokoenergetycznej składowej, pobudza i daje sygnał raczej do wstania niż do zamknięcia oczu.

Czytanie daje więcej ukojenia niż  słuchanie nagrań albo oglądanie filmów. Dlaczego?

Przez całe dnie bombardowani jesteśmy najprzeróżniejszymi, często zbędnymi informacjami, więc docierające do nas dźwięki nauczyliśmy się – z konieczności – ignorować. Czytanie jest jak mówienie do siebie głęboko w głowie – pozwala się łatwiej skoncentrować i zapewnia uczucie kojącej prywatności.

4.Pogłębia wiedzę.

Wszystko, cokolwiek czytamy, pozostawia w naszych umysłach okruchy różnorakich informacji. Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać, ale wszystko w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty i poprawia zrozumienie świata.                                          

Prof. kognitywistyki z University of California w Berkeley Anne E. Cunningham dowodzi, że ludzie regularnie czytający lepiej wypadają w testach na inteligencję, a ich zdolności poznawcze są wysokie do późnej starości.

5. Wzbogaca słownictwo.

Elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości, buduje pewność siebie i pomaga w karierze zawodowej. Czytanie książek w obcych językach szczególnie pomocne jest przy doskonaleniu płynności mowy.

7. Poprawia pamięć.

Kiedy zagłębiasz się w opowiadanej historii, musisz pamiętać całą gamę niuansów – poznajesz nowych bohaterów, ich dzieje, nałogi, charaktery, przyzwyczajenia, miejsca, z których pochodzą, geografię nowych światów. Każda książka jest jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych.

7. Ćwiczy myślenie analityczne.

Jakże często zdarza nam się, że czytając książkę, zgadujemy jej zakończenie, zanim przewrócimy ostatnią kartkę? I to jest właśnie to – trening myślenia krytycznego i analitycznego, wyciągania wniosków z setek sugestii i przesłanek.

8. Opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

Praca dr. Roberta Freidlanda opublikowana w “Proceedings of the National Academy of Sciences” dowodzi, że ludzie, którzy regularnie oddają się lekturze, grają w gry logiczne albo rozwiązują zagadki, są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój chorób otępiennych. Co ciekawe, oglądanie telewizji wywiera na nasz mózg skutek  odwrotny – przyspiesza rozwój alzheimera.

9. Rozwija empatię.

Holendrzy Matthijs Bal i Martijn Veltkamp sprawdzali, na ile emocjonalnie poruszające powieści skłaniały czytelników do empatycznych zachowań.              

Jak się okazuje, empatia badanych wzrastała, pod warunkiem że czuli się oni “wciągnięci” w historię. Niewciągające opowieści oraz – co zdumiewające – książki z gatunku non-fiction nie wywierały podobnych efektów.

10. Dodaje seksapilu.

Mężczyźni z książką w ręku oceniani są przez kobiety jako bardziej atrakcyjni.              
Według prof. Marka Prokoscha z Elon University “aura inteligencji” jest drugim czynnikiem – od razu po wyglądzie zewnętrznym – który kobiety biorą pod uwagę przy wyborze partnera.

11. Dobrze dobrany poradnik pomaga wyjść z depresji

I okazuje się niekiedy równie skuteczny jak interwencja farmakologiczna.
Do takiego wniosku doszedł międzynarodowy zespół pod kierownictwem Petera Bowera zrzeszający naukowców z 15 uniwersytetów z Wielkiej Brytanii, ze Szwecji, z Holandii, Australii i Tajwanu.

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, czy warto czytać, przyjrzyj się uważnie jakie zalety są z czytania książek…..