WYCIECZKA KLAS TRZECICH

4 czerwca 2024 roku uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do „Osady Słowiańskiej”.

Na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej w Sławutowie przekroczyliśmy bramy grodu warownego
i przenieśliśmy się w świat naszych praojców Słowian. „Osada Sławutowo” to ciekawe i niepowtarzalne miejsce. Jest to rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w. Przekraczając jej bramy przenieśliśmy się w inny świat. Miejsce to pokazało nam jak dawniej rozwinięte było rzemiosło i życie na Pomorzu. Poznaliśmy garncarza, tkacza, piekarza, kowala czy zielarza, w towarzystwie których zwiedziliśmy 8 chat i zobaczyliśmy, jak żyli i pracowali nasi przodkowie. Wzięliśmy też udział
w warsztatach i pod okiem instruktorów własnoręcznie wykonaliśmy filcowane z wełny bransoletki i piekliśmy podpłomyki. Zgodnie stwierdziliśmy, że życie w tamtych czasach nie było łatwe.

Dużo emocji dostarczyły nam średniowieczne gry i zabawy, które integrują i uczą współpracy
w grupie. Podzieleni na dwie drużyny (plemiona) rywalizowaliśmy ze sobą w różnych konkurencjach. Przekonaliśmy się o tym, że aby wygrać i pokonać rywala trzeba mieć umiejętności i cechy, które opierają się na zaradności, sprycie, sile i rozwadze.

Dodatkową rozrywką był labirynt, w którym napotykaliśmy zwierzęta, licznych mieszkańców Pomorza i Kaszub oraz plac zabaw. Wspólnie spędzony czas będziemy mile wspominać.

                                                                                                    Justyna Bobrucka, Beata Cholka

GALERIA!